YANGIN GÜVENLİK TESİSAT BORULARI

Yangın-Güvenlik-Tesisat-BorularıYangın tesisatı borularında doğru tercih...

Bugün Türkiye’de birçok alışveriş merkezi, havalimanı, sosyal konut, endüstriyel binalar ve bu gibi yapıların yangın tesisatlarında Borusan Mannesmann’ın boruları tercih ediliyor. Uluslararası kalite belgelerine sahip ve standartlara uygun olarak ürettiği siyah, galvanizli, yivli boruları ve sunduğu hizmet kalitesiyle Borusan Mannesmann güvencesi her zaman sizin yanınızda...

Yangın Güvenlik Tesisat Boruları, binaların yangından korunması için yapılan tesisat sistemlerinde, Sulu Söndürme Sistemleri’nde (Yangın Dolap Sistemi, Hidrant Sistemi, Sprinkler Sistemi) ve Köpüklü, Gazlı ve Kuru Tozlu Sabit Söndürme Sistemleri’nde nakil elemanı (su, gaz, köpük vb.) olarak kullanılır. Karbon çelik borular, yapı malzemelerinin yanıcılık sınıflarına göre A1 (Hiç Yanmaz, Alev Almaz, Yanmaz, Kömürleşmez) sınıfındadır.

Yangın-Güvenlik-Tesisat-Boruları_03UL (Underwriters Laboratories); yangın güvenlik tesisat sistemlerinde, sistemi oluşturan yapı elemanlarının yangın açısından güvenlik standartlarına uygunluğunu test eden uluslararası bağımsız bir mühendislik ve güvenlik şirketidir. Genel merkezi Amerika olan ve 6 kıtada hizmet veren UL; 5 ana stratejik dalda (Ürün Güvenliği, Çevre, Sağlık, Üniversite ve Doğrulama Servisleri) faaliyet göstermekte; binlerce çeşit ürünü, malzemeyi, yapıyı ve sistemi, elektrik, yangın ve yaralanma risklerine karşı bilimsel olarak değerlendirmekte, test etmekte ve uygunluk onayı vermektedir. FM (Factory Mutual) ise, yangın, doğal afet vb. büyük riskleri sigortalayan FMI şirketinin, malzeme ve sistemlere performans onayı veren bağımsız teknik birimidir. FM, uzun yıllardır kullanılan, sigorta istatistikçilerinin hazırladığı risk analizlerinden farklı olarak, mühendislik analizleriyle risk ve sigorta hesabı yapmaktadır.

UL ve FM onaylı sistem elemanları (boru, vana, pompa, sprinkler vb.) kullanılarak dizayn edilmiş Yangın Güvenlik Tesisat Sitemi, can ve mal kayıplarının önüne geçmekte, binaların yangına karışı sigortalanmasında ekonomik avantajlar sağlamaktadır.

Sektör lideri Borusan Mannesmann; son yıllarda sürdürdüğü çalışmaların sonucunda, Avrupa’da ve Türkiye’de EN standartlarında UL ve FM onayı almış ilk çelik boru üreticisi olmuştur.

Borusan Firesist Yangın Güvenlik Tesisat Borusu’nun Üstünlükleri:

  • Türkiye’nin EN 10255 + A1 standardında M ve H serileri için UL ve FM onaylı ilk ve tek borusudur.
  • ASTM A53 ve ASTM A795 standardlarında UL ve FM belgelidir.
  • Siyah (kaplamasız), astar boyalı (siyah veya kırmızı renklerde) ve galvaniz kaplamalı olarak üretilebilmektedir.
  • Borusan Firesist Yangın Güvenlik Tesisat Boruları’mız, EN 10255 + A1 standardında, orta seri et kalınlıkları ile kırmızı astar boyalı ve düz uçlu olarak standart stok üretimidir. Anında teslim edilebilmektedir.
  • Kırmızı astar boya, yüksek yapışkanlığa sahip olup, korozyona, suya ve petrole dayanıklıdır.
  • Boru uçları; düz (kaynak ağızlı), dişli-manşonlu veya yivli olarak üretilebilmektedir.
  • Yivli borularımız iç çapaksızdır.
  • CE belgelidir.